Powiatowe Święto Sportu

W dniu 28 września br. w Zespole Szkół w Iwoniczu odbyło się „Sportowe podsumowanie roku szkolnego 2005/2006 w Powiecie Krośnieńskim”.
Święto sportu zorganizowano po raz pierwszy z nadzieją, że będzie kontynuowane i na stałe wpisze się w kalendarz imprez sportowych naszego powiatu.
Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Krośnie i ZS w Iwoniczu.
Spotkanie zaszczyciło swoją obecnością wielu znakomitych gości , przede wszystkim obecna była młodzież i dzieci, nauczyciele i dyrektorzy ze szkół powiatu krośnieńskiego, władze powiatu z wicestarostą Andrzejem Konieckim, przewodniczący PSZS Jerzy Janusz, wójtowie i burmistrzowie gmin.
Uroczystość prowadzili Grażyna Ostrowska ze Starostwa Powiatowego i Tomasz Staroń z-ca przewodniczącego PSZS.
Sport szkolny w powiecie krośnieńskim to przede wszystkim udział dzieci i młodzieży w zawodach odbywających się zgodnie z kalendarzem Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego.
Uczniowie startują w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Gimnazjady oraz Licealiady. Aby zawodnik lub drużyna osiągnęła sukces na szczeblu wojewódzkim musi przebrnąć przez eliminacje gminne, powiatowe oraz rejonowe. W naszym powiecie mamy bardzo dużo zawodników, zawodniczek startujących indywidualnie, a także drużyn, które taki sukces w ubiegłym roku odniosły.
W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w 16 zawodach powiatowych uczestniczyło około 800 dzieci. Mistrzowie reprezentowali powiat w dalszym etapie rywalizacji.
Największe sukcesy jak zresztą co roku odnieśli narciarze biegowi, którzy wywalczyli 6 medali. W klasyfikacji drużynowej w kategorii dziewcząt brązowy medal zdobyła SP z Jedlicza, a miejsce 7. uzyskała SP z Królika Polskiego. W kategorii chłopców było jeszcze lepiej. Złoty medal wywalczyła SP z Jedlicza, a medal brązowy SP z Lubatowej. Indywidualnie w kategorii dziewcząt brązowy medal zdobyła Paulina Mrozek z Lubatowej, a w pierwszej dwudziestce było 7 zawodników z naszego powiatu.
Indywidualnie w kategorii chłopcow srebrny medal zdobył Patryk Czechowicz, a brązowy Jakub Krawczyk, obaj ze SP w Jedliczu. W pierwszej dwudziestce było aż 12 zawodników z naszego powiatu.
Świadczy to o sile narciarstwa biegowego w powiecie krośnieńskim.
Medale przywieźli również tenisiści stołowi, którzy zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców zajęli 3 miejsca.
Wśród dziewcząt była to SP z Jaszczwi, a wśród chłopców SP z Iskrzyni.
Bardzo dobrze spisały się drużyny startujące w mini grach drużynowych. W mini piłce ręcznej drużyna chłopców SP Krościenko Wyżne awansowała do finału wojewódzkiego zajmując 4. miejsce, natomiast drużyna dziewcząt z Łęk Strzyżowskich zajęła 6. miejsce. W mini koszykówce chłopców w finale wojewódzkim drużyna SP z Rymanowa zajęła 4. miejsce.
Nie zawiedli również najmłodsi. Dzieci z SP Iwonicz z klas III – IV walczyły w finale wojewódzkim w konkursie „Baw się z nami” zajmując 6. miejsce.
Ogółem w klasyfikacji punktowało 36 szkół podstawowych, które zdobyły 1617 punktów. Pierwsze trzy szkoły, które zdobyły najwięcej punktów:

I miejsce – SP Jedlicze (312 pkt, 11 pozycja w województwie)
II miejsce - SP Rymanów (149 pkt, 53 woj.)
III miejsce - SP Lubatowa (131 pkt, 65 woj.)
GIMNAZJADA
Starty w Gimnazjadzie rozpoczęły się bardzo udanie. Trenowana przez Adama Przybysza Katarzyna Solińska z Gimnazjum Zręcin zdobyła brązowy medal w biegu na 300 m podczas Wojewódzkich Indywidualnych Mistrzostw SZS.
Na tych samych zawodach bardzo dobre 9. miejsce zajął Filip Muszyński z Rogów. Kontynuacją zawodów lekkoatletycznych były indywidualne biegi przełajowe, gdzie ponownie sukces odniosła Katarzyna Solińska zajmując 4. miejsce.
Ogromne sukcesy były udziałem tenisistów stołowych.
Złoty medal w kategorii chłopców zdobyło Gimnazjum Odrzykoń, które reprezentowało województwo na finale ogólnopolskim zajmując 9. miejsce. Brązowy medal zdobyło Gimnazjum z Iskrzyni.
Wśród dziewcząt bardzo dobre 5. miejsce zajęło Gimnazjum z Odrzykonia. Najwięcej medali bo aż 4 w klasyfikacji drużynowej i 3 w indywidualnej przywieźli narciarze biegowi.
Indywidualnie złoty medal zdobyła Ewelina Marcisz z Gimnazjum w Korczynie.
W kategorii dziewcząt srebrny medal zdobyło Gimnazjum Jedlicze. Medal brązowy przywiozły gimnazjalistki z Lubatowej.
W kategorii chłopców srebrny medal zdobyło Gimnazjum Klimkówka, medal brązowy Gimnazjum Lubatowa.
Na kolejnych 7, miejscach uplasowały się Gimnazja naszego powiatu: 4 – Jedlicze, 5 – Królik Polski, 6 – Rymanów, 7 – Jaśliska, 8 – Iwonicz, 9 – Gimnazjum Sportowe Iwonicz, 10 – Publiczne Iwonicz Zdrój.
Indywidualnie złoty medal zdobył Grzegorz Jakubowicz z Gimnazjum w Klimkówce, a brązowy Sylwester Chudziński z Gimnazjum w Lubatowej. W pierwszej 10 znaleźli się ponadto: Mateusz Krukar Gimnazjum Klimkówka oraz Piotr Penar Gimnazjum Klimkówka.
Występ w finale wojewódzkim odnotowała drużyna piłkarek ręcznych z Gimnazjum w Przybówce zajmując 4. miejsce.
Pozostałe osiągnięcia na szczeblu wojewódzkim:
7 miejsce w sztafetowych biegach przełajowych chłopców – Gimnazjum Jedlicze
Miejsca 7-9 w koszykówce dziewcząt – Gimnazjum Zręcin
Miejsca 7-8 w badbintonie chłopców – Gimnazjum Iskrzynia
Miejsca 7-9 w unihokeju dziewcząt – gimnazjum Korczyna
Miejsca 9-12 w unihokeju chłopców – Gimnazjum Iskrzynia
Ogółem w 14 zawodach powiatowych uczestniczyło około 750 zawodników i zawodniczek. W klasyfikacji ogólnej punktowało 28 szkół gimnazjalnych, które zdobyły 2100 punktów.